Které živiny zabrání vypadávání vlasů?

Ztrátě vlasové pokrývky můžeme chytře zabránit výběrem správných potravin. Pokud přicházíme denně o větší množství vlasů, je čas zamyslet se nad změnou životního stylu. Odborníci mají návod na to, jak si ochránit korunu krásy po dlouhá léta.

Stres, napětí a nedostatek živin

Základní faktory, které se podepisují pod vypadávání vlasů. Pokud denně ztratíme do sta vlasů, není důvod k panice. V opačném případě je čas zamyslet se nad změnou stravovacího plánu. Zdravější a krásnější pokrývku hlavy dokáží zajistit několik důležitých živin.

Vitamíny A a B

První zmiňovaná mikroživina je klíčová pro zdraví našich očí a rovněž ji oceňují dámy při ochraně pokožky před stárnutím. Vitamin A však hraje důležitou roli také při ochraně vlasů. Povzbuzuje jejich růst a zlepšuje produkci kožního mazu, který udržuje pokožku hlavy dostatečně hydratovanou. Vitamin A získáme konzumací barevné zeleniny, zejména papriky, ale také meruněk, broskví, červeného melounu a mrkve. V ovoci a zelenině se nachází beta-karoten. Jedná se o provitamin, který se v lidském těle mění na vitamín A. Skupině „béčkových“ vitamínů kraluje biotin, méně známý jako vitamín B7. Pomáhá při transportu živin do celého těla, ale také do kořínků vlasů. Ve velkém množství se nachází ve vnitřnostech, zejména v játrech. Obsahují ho také ryby, vajíčka, sladké brambory, slunečnicová semínka, ořechy, brokolice a špenát.

Vitamíny C a D

Kyselina askorbová nebo také vitamin C má silné antioxidační vlastnosti, které chrání vlasy před poškozením takzvanými volnými radikály. Nesmíme zapomínat, že „céčko“ je klíčové pro tvorbu kolagenu. Jedná se o známou bílkovinu, která zlepšuje nejen kvalitu pokožky, ale také vlasů. Obsahem vitamínu C se pyšní všechny druhy čerstvého ovoce a zeleniny. Pozor je třeba si dávat zejména při nízké hladině vitamínu D. Pokud ho má tělo nedostatek, dochází ke ztrátě vlasové pokrývky. Tento problém může přerůst do větší ztráty vlasů, která může přeskočit do nemoci zvané alopecie. Jelikož vitamin D pozitivně ovlivňuje imunitní systém, jeho pravidelné dávkování povzbudí i růst vlasů. Zmiňovanou mikroživinu najdeme v mase, ořechách, mase ale i v houbách.

Vitamin E, zinek a železo

Elixír mládí jak se výstižně říká vitamínu E patří do kategorie silných antioxidantů a zvláště ženy si dávají pozor na jeho pravidelný příjem. Vitamin E podporuje růst vlasů, jejich kvalitu a lesk. Kromě vitamínů jsou důležité pro zdraví vlasů i minerální látky. Mezi nejdůležitější řadíme zinek a železo. První zmiňovaný minerál brání vypadávání vlasů a pomáhá jejich regeneraci. Nedostatek železa se pojí s anémií, která se lidově nazývá chudokrevnost. Železo je hlavní složkou červených krvinek, které přenášejí kyslík do každé části těla, kořínky vlasů nevyjímaje. Vitamin E se nachází v rostlinných olejích, semenech rostlin a ořechách. Zinek najdeme v luštěninách, mléčných výrobcích, vejcích, mořských plodech a v hovězinu. Železo pochází z rostlinných a živočišných zdrojů. Typickým rostlinným zdrojem jsou zelené druhy zeleniny, například brokolice a špenát. Odborníci však doporučují přijímat i železo z živočišných potravin (zejména masa), jelikož dochází k jeho lepšímu vstřebávání do těla.

Portrait of a beautiful young woman.

Toto je jídelníček ideální pro vlasy

Pokud si potřebujeme sestavit jídelníček, který hraje do karet lepší kvalitě vlasů, zkusme do něj zařadit vajíčka, mastné mořské ryby, listovou zeleninu, chia semínka, avokádo, červenou papriku, mandle, fazole, červené (hovězí, vepřové) maso a vajíčka. Listová zelenina obsahuje železo a foláty ze skupiny vitamínů B. Mastné mořské ryby se chlubí velkým množstvím vitamínů B a D. Zvláště bohaté na „déčko“ jsou makrela, losos a tuňák. Chia semínka mají vysoký obsah základních aminokyselin, které podporují růst vlasů. Avokádo se zase chlubí obsahem vitamínu E a v jednom kuse je asi 20 % doporučené denní dávky tohoto elixíru mládí.

Další články autora