V dobách socialismu toho moc na trhu s nábytkem a bytovým vybavením nebylo, a tak skoro všichni měli doma stejnou obývací stěnu či stejný typ kuchyňské linky. Ti starší proto určitě v retro muzeu mnohdy vykřiknou, že vystavenou věc velmi dobře znají z domácnosti, kterou vedly či kde vyrůstaly. A ti mladší možná poprvé ve svém životě uvidí pevný telefon a znají, jak vypadala dětský pokojíček tehdejších dětí, jejich dnešních rodičů.
Facebook
Pražské Retro muzeum otevřelo v polovině května letošního roku a svým návštěvníkům nabízí jedinečný pohled na tehdejší bytovou kulturu, stravování, oblékání či trávení volného času, to vše na 2000 metrech čtverečních. Většina vystaveného nábytku a předmětů pochází z národní sbírky před čtyřmi lety, do které mohli lidé věnovat to, co měli kdysi ve své vlastní domácnosti. Něco se získalo i na designových akcích či od vášnivých sběratelů.
Výstava nemá za cíl idealizovat minulý režim a působit nostalgicky, ale ukázat pravdivě, jak se tehdy žilo. Životní styl hlubokého socialismu zasazuje do širších souvislostí, kdy nabízí i expozici vysvětlující zásady komunistické propagandy či principy, na kterých fungoval odpor vůči režimu.
Co všechno naleznete v 15 expozicích muzea? Kromě nábytku také dobovou elektroniku, jako jsou televizory, telefony, fény či rádia. V muzeu nezapomněli ani na dětský svět, návštěvníci zde mohou obdivovat spoustu ikonických hraček 70. a 80. let, od mončičáků přes legendární tatrovku či céčka až po domino. Velmi zajímavé jsou i obaly tehdejších potravin, které naleznete přímo v poličkách kuchyňské linky, ale také v ukázce dobové prodejny potravin.
Ženy určitě zaujme typické socialistické kadeřnictví. Další sekce je věnována kosmetickým výrobkům a kráse. Takové gumičky s beruškou, víte, o čem je řeč, že? A samozřejmě nechybí ani ukázky oblékání. Zajímavost: oblíbená česká zpěvačka Helena Vondráčková věnovala muzeu šaty z tohoto období, které nosila na vystoupení či do televize.

Zakotvilo v Kotvě
Muzeum naleznete ve známém obchodním domě Kotva. Místo bylo zvoleno více než příhodně, obchodní dům se považuje za ikonickou stavbu takzvaného brutalistického stylu, vnikl mezi lety 1970 a 1975 a jeho autory jsou významní čeští architekti, manželé Machoninovci. Svého času byl největším obchodním centrem v bývalém Československu. Stavba byla před pár lety vyhlášena kulturní památkou. Retro muzeum, které v obchodním domě zabírá celé jedno patro, je otevřeno denně od osmé do dvacáté. Pokud budete v létě v českém hlavně městě, jeho návštěvu určitě nevynechejte.
https://praha-plus.cz/vite-kde-koupit-100-3d-vanocni-stromecek-za-skvelou-cenu/
https://prazsky-denik.cz/zisk-i-trzby-henkel-v-pololeti-klesly/
https://aktualitydnes.cz/smartphone-vivo-x90-pro-dokonale-zachyti-vas-aktivni-zivotni-styl/